Tavan Siyaha Boyanır mı? Koyu Renge Boyanır mı?

Tavan siyaha boyanır mı? koyu renk boyanır mı? Daha önceki yazılarımızda dekorasyonla ve boyayla ilgili merak edilen bazı konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca tavanın siyah renk ya da koyu renkle boyanıp boyanmayacağı konusundan söz edeceğiz.

Tavan Siyaha Boyanır mı?

Öncelikle tavan, renk skalasında yer alan herhangi bir rengin herhangi bir tonuyla boyanabilir. Bunun için belirli bir kıstas, ölçü ya da başka bir kural yoktur. Ancak tavanın koyu renkle boyanması çok tercih edilmeyen bir yöntemdir. Genelde tavanlar orijinal beyaz renkle (000 kodlu) boyanır. Tavanın açık renkli olduğu bir iç cephede duvarlar koyu renk olduğunda bu göze hoş bir tezat yaratacaktır ancak tavanın siyah renk olduğu bir iç cephede renk uyumu biraz daha zor yakalanacaktır.

Öte yandan siyah tavanlar genelde bir proje için yapılmaktadır. Örneğin bir çekim stüdyosunda ışığı soğurmak için odanın duvarlarıyla birlikte siyaha boyanması olağan bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunların dışında ev sahibi bireylerin tercihleri de bu yönde olabilir. Teknik olarak tavan siyaha boyanır mı sorusuna bir daha cevap verecek olursak, evet; tavan herhangi bir renkte ve herhangi bir tonda boyanabilir.

Aşağıdaki örneklerde de görüldüğü üzere tavanın siyah olduğu estetik görünümler oldukça fazladır. Tavan renginin siyah ya da koyu olduğu durumlarda iç dekorasyonun da bu uyumu desteklemesi gerekmektedir. Örneğin aşağıdaki çoğu dekorasyonda belirli bir tema işlenmiş, siyah-beyaz üzerinde bir kontrast sağlanmıştır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir