Tavan Hangi Renk Boyanır?

Tavan hangi renk boyanır? Tavanı hangi renge boyamak gerekir? Daha önceki yazılarımızda dekorasyonla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca tavanın hangi renge boyanması gerektiğinden söz edeceğiz.

Tavan Hangi Renk Boyanır?

Öncelikli olarak tavan, herhangi bir renkle boyanabilir. Tavanın herhangi bir renge boyanmasında kişinin tercihleri önemlidir. Ancak genelde tercih edilen açık hatta beyaz (000-SAF BEYAZ) renk tercih edilmektedir. Bundaki en temel sebepler; kiri göstermesi, kontrast sağlaması, mekanı ferahlatması, ışığı yansıtarak mekanı daha aydınlık göstermesi, kasveti dağıtması gibi nedenlerden ötürü tavan, genelde beyaz renge boyanır. Bu nedenle de farklı bir tavan boyası isterseniz boya karıştırıcısından (makine) özel bir renk elde edebilirsiniz.

Örneğin siyah, koyu lacivert, kırmızı gibi renklere boyamayı düşündüğünüz tavanın duvarın rengi ve dekorasyonla da uyumlu olması gerekir. Nitekim odanın kendisini boya ve boyaya uygun olarak seçilen dekoratif eşyalar belirler. Tavanın marjinal bir biçimde koyu renkle boyamayı düşünüyorsanız eşyaları da ona göre almalısınız. Halı, duvar saati, televizyon ünitesi, kanepeler, kapılar hatta sehpalar bile birbirleri ile uyumlu olmalıdır.

Soruya gelecek olursak tavanın hangi renk olacağı konusu tamamen size kalmıştır. Ancak teknik olarak tavan herhangi bir renge ya da herhangi bir rengin tonuna boyanabilir. Bu nedenle boyanın bulunup bulunamayacağı konusunda sıkıntıya düşmeyin. Sadece tavanla uyumlu olacak dekoru ayarlamaya çalışın.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.