Sentetik Boya Suyla İnceltilir mi?

Sentetik boya suyla inceltilir mi? Sentetik boyaya su konur mu? Sentetik boya ya da yağlı boyalar, genellikle kapı, masa, sandalye gibi eşyalara uygulanır. Renk kapatıcı bir özelliği olduğundan son derece yapışkan bir kimyasaldır. Fırça ya da ruloyla uygulanan sentetik boyalar, temas ettikleri yerden de kolaylıkla silinmez.

Sentetik Boya Suyla İnceltilir mi?

Bu sorunun cevabı hayır. Kesinlikle sentetik boyalara su katılmaz. Sentetik boyaları seyreltmek ya da inceltmek için tiner katılır. Tiner, sentetik boyanın kıvamını ve yoğunluğu azaltarak sürülebilir hale getirir. Ancak bu durumda boyanın ömrü kısalır. Yani sentetik boyaya tiner attığınız zaman boyanın son kullanım tarihi kısalır. Tineri kattıktan sonra sentetik boyayı zemine ya da duvara uygulamalısınız. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi sentetik boyalara kesinlikle su katılmaz. Sentetik boyalara yalnızca tiner katılmalıdır. Sentetik boyaya su kattığınız zaman boya özelliğini kaybedecektir.

Bunun aksine silikonlu su bazlı silinebilir boyalara su katılabilir. Bunun yanı sıra su bazlı astarlara da su katılabilir. Genellikle boyaların yanında su bazlı olup olmadığı yazar. Bu yönerge ve açıklamalar sayesinde hangi kimyasala su katılıp katılamayacağını da öğrenebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir