Silikonlu Boyaya Ne Kadar Su Katılır? Su ile İnceltilir mi?

Silikonlu boyaya ne kadar su katılır? Silikonlu boya su ile inceltilir mi? Silikonlu boyalar, plastik boyalardan farklı olarak silinebilen boyalardır. Plastik boyalar gibi zemini ya da duvarı bir örtü gibi kaplamaz. Bu sayede ikinci üçüncü kat boyalarda da rahatlık sağlar.

Silikonlu Boyaya Ne Kadar Su Katılır? İnceltilir mi?

Evet, silikonlu boyalar su ile inceltilir. Sentetik boyaların içine bir miktar su koyduğunuz zaman boya, sürülebilir hale gelecektir. Zira su katılmamış boya, çok yoğun ve sert olur. Üzerine su katarak bu yoğunluğu azaltabilir ve seyreltebilirsiniz.

Bunun ölçüsünü ayarlamak için boya kovasından bir tane daha varsa boş olan kovaya (örneğin 15 litrelik bir kovaysa 4’te 1’ine su koyun) bir miktar su koyun. Daha sonra iki kovayı birbirine boşaltın. Bu işlemi birkaç kez yaptıktan sonra boyanın üzeri hafif köpüklenir bir hal alacaktır. Sonra elinize ruloyu alın ve duvara sürün. Eğer boya rahat sürülüyorsa işlem başarılı demektir. Ancak boya çok kıvamlı ve katıysa biraz daha su ekleyebilirsiniz.

Boyaya su katmak, fazla olmadığı ölçüde normal hatta gereklidir. Çünkü bazı boyaların da üzerinde ”su bazlı” ifadesi yer alır. Öte yandan su katarak boyanın bütün bir daireye ya da uygulanacak alana yetmesini sağlayabilirsiniz. Ancak suyu fazla katarsanız bu sefer de renk, normalinde olduğundan daha silik ve donuk çıkacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.