Maskeleme Bandı Boyayı Kaldırıyor? Çözümü?

Maskeleme bandı ya da boya bandı boyayı kaldırıyor, çözümü nedir? Boya yaparken en çok ihtiyaç duyulan malzemelerden biri de maskeleme bantlarıdır. Ancak maskeleme yani boya bantları zaman zaman altındaki boyayı kaldırabilir. Bunun iki sebebi vardır.

1-) Boya Islaktır veya Tam Kurumamıştır.

Maskeleme bantları, boya yapıldıktan ve tamamen kuruduktan sonra sökülmelidir. Aksi taktirde boyaya yapışan bant, boyanın sökülmesine neden olacaktır. Bunun önüne geçmek için boyanın kurumasını bekleyin. Bunun için de pencereleri açık tutun. Kış günlerinde boyanın kuruma süresi daha uzun olacağı için maskeleme bantlarının boyayı sökmesi de kuvvetle muhtemeldir.

2-) Hızlı Çekmiş Olabilirsiniz.

Evet, maskeleme bantlarının boyaya sökmesinde bir diğer neden hızlı çekmenizdir. Maskeleme bantlarını yavaş yavaş çekin. Bu sayede sökülmenin önüne geçebilirsiniz.

Çözümü Nedir?

Eğer boyanın tam kurumasını bekleyecek vaktiniz yoksa elinize bir maket bıçağı alın ve maskeleme bantlarını kullandığınız yerlerin etrafını alttaki zemine zarar vermeden çizin. Örneğin priz kenarlarını bantlaşmışsanız, prizin yanında, bandın bittiği yere maket bıçağı ile kare biçiminde çizik çizin. Sonrasında maskeleme bandını yavaş yavaş kaldırın. Eğer buna rağmen sökülüyorsa biraz daha sert çizebilirsiniz. Ancak yine sökülme devam ediyorsa bu sefer boyanın tam kurumasını beklemekten başka bir çözüm yoktur.

Maskeleme Bandı Nedir?

Maskeleme bandı, boya bandı ya da kağıt bant olarak da geçer. Bu bantlar, genellikle boya yapılacak yerlere, örneğin priz kenarlarına, süpürgelik yanlarına, kalorifer diplerine vb. yerlere bant çekilir ve bu sayede boya sıçramasının önüne geçilir. Eğer maskeleme bandı kullanmak istemiyorsanız bant çekeceğiniz yerleri ince kıl fırçalarla yapın. Örneğin prizin etrafını ruloyla boyayın ancak yanlarını ve diplerini ince kıl fırçalarla yapın.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.