Plastik Boyaların Kullanım Alanları Nelerdir?

Plastik boya nerelerde kullanılır? plastik boyanın kullanım alanları nelerdir? Daha önceki yazılarımızda plastik boyalar hakkında detaylı bilgiler vermiştik. Bu yazımızda ise ayrıca plastik boyaların kullanım alanlarından söz edeceğiz.

Plastik Boyaların Kullanım Alanları Nelerdir?

1. Bütün Alçı Yüzeylerine Uygulanır

Plastik boyalar, ince alçı ya da kaba alçı fark etmez herhangi bir alçının üzerinde doğrudan uygulanabilir. Bugün birçok evde alçı var ve yeni yapılanların çoğunda bunu görmek mümkündür. Ya da alçısız sadece sıvalı yüzeylere de plastik boya uygulanabilir.

2. Alçıpanlara Uygulanabilir

Duvar benzeri olan, duvara benzeyen yapılar olan alçıpanlar üzerine de uygulanır. Bu yapılar, içerisinde beton ve tuğla gibi yapı malzemeler olmadığından hafif ve çabuk kırılabilirdir. Ancak üzerlerine plastik boya uygulanabilir.

3. Beton Zeminlere de Uygulanabilir

İç cephe plastik boya ile dış cephe plastik boyalar birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Dış cephedeki beton zeminlere de yine aynı şekilde dış cephe plastik boya uygulanabilir.

4. Yağlı Boyalar ve Silikonlu Boya Üzerine

Plastik boyalar, yağlı boya ya da silikonlu boyalar üzerine de uygulanabilir. Ancak yağlı boyanın üzerine uygulayacağını zaman astar çekmeniz gerekebilir. Örneğin kapıyı boyayacağınız zaman kapıya çizikler atabilir ya da astar çekebilirsiniz.

Bunların dışında plastik boyalar birçok zeminde ve yerde uygulanabilir ancak suyla teması olan yerlere, doğrudan bir ahşap ya da metalin üzerine, plastik nesnelerin üzerine kullanılmaması tavsiye olunur.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir