Boya Neden Çatlar?

Boya neden çatlar, boyanın çatlamasının nedenleri nelerdir? Daha önceki yazılarımızda dekorasyonla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca boyanın neden çatladığından söz edeceğiz.

Boya Neden Çatlar?

Boyanın çatlamasının birçok nedenleri olabilir. Bunlardan ilki sıcaklık farkıdır. Sıcaklık farkının çok olduğu bir mekanda boya çatlayabilir. Özellikle dış cephede sık sık ortaya çıkan bu çatlamalar, iç cephelerde de görülebilir. Öte yandan boyanın tek kat olması, astarsız olması, ya da hiçbir hazırlık olmadan doğrudan zemine uygulanması, boyanın zemine tam tutmamasına neden olur. Bu da dolayısıyla boyanın çatlamasına neden olur. Bu nedenlerden ötürü boya, sürdüğünüz yerden kısa bir süre sonra dökülür.

Boyanın çatlamaması için birçok yöntem uygulanabilir ancak bunların en etkilisi, boyanın tüm katmanlarının uygulanmasıdır. Özellikle astarsız sürülen boyaların zeminden sökülme süreleri daha kısa olur. Bu nedenle boyayı doğrudan zemine uygulamak yerine uygulayacağınız yeri silin, astar sürün ya da en az iki kat çekin. Böylece sürdüğünüz boya kemikleşecek ve zemine daha kuvvetli oturacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.