Boya Neden Kurumaz? Boya En Hızlı Nasıl Kurur?

Boya neden kurumaz, en hızlı nasıl kurur? Daha önceki yazılarımızda dekorasyonla ve boyayla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca boya neden kurumaz, en hızlı nasıl kurur sorusundan söz edeceğiz.

Boya Neden Kurumaz?

Boyanın kurumamasının çeşitli nedenleri olabilir. Ancak en önemli nedeni ortamın soğuk olmasıdır. Özellikle kış aylarında yapılan boyalarda bu sorun sıklıkla karşılaşılır. Boyanın kuruması için havanın iyi olması, en az 5-10 derece olması lazım. Boyanın kurumamasının bir diğer nedeni de boyaya çok su katmanız olabilir. Boya, tıpkı bir su kıvamına gelir ve örtücülüğü azalır. Duvardaki boya, aşağıya doğru iz bırakarak akar. Üstelik sürekli nemli bir görüntü vardır.

Boya En Hızlı Nasıl Kurur?

Boyanın kuruması için yapabileceğiniz en güzel çare pencereleri açmaktır. Pencereleri açın, hatta cereyan yapması için boya yaptığınız odanın dışındaki odaların da penceresini ve kapısını açın. Boya, bu sayede daha hızlı kuruyacaktır. Öte yandan ilk kat boyayı yaptıktan hemen sonra ikinci katını çekmeyin. Boyanın tam olarak kurumasını bekleyin. Daha sonra üzerine ikinci katı çekin. Boyanın kuruması mevsime göre değişkenlik gösterebileceği için boyamadan üst üste boya sürmeniz faydasız olacaktır. Eğer kısa bir süreniz ve aceleniz varsa fön makinesini de kullanabilirsiniz. Fön makinesini boyayı sürdüğünüz alana doğru tutun ve bir müddet bekletin. Ancak bu, boyanın fön makinesinin şiddeti ile yüzeyde dalgalı bir görüntü bırakmasına neden olabilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.