Fayans Yapıştırma Harcı (Kalekim) Nasıl Yapılır? Ölçüleri?

Fayans yapıştırma harcı nasıl yapılır? Fayans yapıştırıcıya ne kadar su katılır? Daha önceki yazılarımızda alçı, boya ve derz gibi konularda sizlere detaylı bilgiler vermiştik. Bu yazımızda da fayans yapıştırma harcının nasıl yapıldığından söz edeceğiz.

Fayans Yapıştırma Harcı Nasıl Yapılır?

Öncelikle bir fayans yapıştırıcı almanız lazım. Ancak alırken ölçüsüne dikkat edin. Uygulayacağınız alanın büyüklüğüne ya da küçüklüğüne göre kilo olarak da alabilirsiniz. Sonrasında fayans yapıştırma harcını boşaltabileceğiniz genişçe bir kap ya da kova bulun. Bunun içine göz kararı ne kadar yapacaksanız o kadar harç katın. Sonrasında yavaş yavaş su katın. Ancak bir yandan da mala ya da karıştırıcı ile sağa sola, kova ya da kabın yanlarına da değecek şekilde karıştırın.

Kalekim/fayans yapıştırıcı genellikle sert olur. Yani derz gibi sıvı kıvamında değil daha çok çamur kıvamında olmalıdır. Çok sulu olamamasına dikkat edin. Öbür türlü harç sağlam olamayacak ve fayanslar yerinden oynayacaktır. Bunun için de fayansın arka tarafını çevirin ve yukarıda bahsettiğimiz ölçü ve kıvamı tutturduktan sonra her tarafına harcı sürün. Eğer elinizde varsa plastik tarakla (inşaat işlerinde kullanılan tarak) çizgi çizgi halinde harcı fayansın her tarafına yedirin. Sonrasında ise fayansı uygulayacağınız alana yapıştırın.

Ölçüyü tutturmak için karıştırma esnasında da su katabilirsiniz. Bu sayede kıvam, hafif sert olduğunda kullanıma hazır olacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.