Tavan Boyasına Su Katılır mı? Ne Kadar Su Katılır?

Tavan boyasına su katılır mı, neyle inceltilir? Daha önceki yazılarımızda dekorasyonla ve boyayla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca tavan boyasına su katılıp katılmayacağından veya neyle inceltileceğinden söz edeceğiz.

Tavan Boyasına Su Katılır mı?

Sorumuzun cevabı evettir. Tavan boyasına su katılır. Ancak litre ya da kilosuna göre suyun oranı da değişebilir. Bu nedenle kilosuna ya da litresine oranla katacağınız suyu da artırmanız gerekecektir. Dolayısıyla ”neyle inceltilir” sorusunun cevabını da vermiş oluyoruz.

Tavan Boyasına Ne Kadar Su Katılır?

İlk olarak 2.5 litre tavan boyasına yarım litre; 5 litreye 1 litre; 10 litreye 2 litre olmak üzere bu oran dahilinde su katmanız gerekir. Ancak suyu kattıktan sonra işlem bitmez. Sonrasında boyayı iyice karıştırmanız, tabiri caizse altını üstüne getirmeniz gerekecektir ki boya kıvamına tam anlamıyla kavuşsun Bu nedenle eğer mümkünse bir tane boş ve aynı ebatta kova bulun ve iki kovayı birbirine boşaltın. Sonrasında elinize bir rulo alarak boyanın kıvamını deneyin. Tavan boyası, duvar boyasından farklı olarak biraz daha sulu olmalıdır. Bu ölçüyü de hesaba katmayı unutmayın.

Ölçütler

  • 2.5 litre ———————> 0.5 litre
  • 5 litre ———————> 1 litre
  • 10 litre ———————> 2 litre
  • 15 litre ———————> 2.5 litre
  • 20 litre ———————> 4 litre

Ancak boyanın markasına göre bu miktarı azaltabilirsiniz. Bu nedenle suyu yavaş yavaş, peyderpey katın. İlk önce yarısını boşaltıp karıştırın. Daha sonra diğer yarısını dökün.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.