Tavan Boyası Nasıl Hazırlanır?

Tavan boyası nasıl hazırlanır, tavan boyası neyle karıştırılır? Daha önceki yazılarımızda dekorasyonla ilgili çeşitli konu başlıklarından ve boyalarla ilgili merak edilenlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca tavan boyasının nasıl hazırlandığından söz edeceğiz.

Tavan Boyası Nasıl Hazırlanır?

Tavan boyaları, su bazlı boyalardır ve suyla seyreltilir. Ancak boyanın litresine ve kilosuna göre katacağınız su oranları değişkenlik gösterebilir. Bunun için öncelikle alacağınız boyanın hacmime bakın. Alacağınız tavan boyalarına katacağınız su oranları aşağı yukarı şu şekildedir.

  • 2.5 litre ———————> 0.5 litre
  • 5 litre ———————> 1 litre
  • 10 litre ———————> 2 litre
  • 15 litre ———————> 2.5 litre
  • 20 litre ———————> 4 litre

Tavan boyasına yukarıda yazılan ölçütlerde su katmanız gerekir ancak suyu bir seferde katmayın. İlk önce yarısını boşaltın. Biraz karıştırın sonra diğer yarısını boşaltın. Eğer bulabilirseniz aynı ebatlarda bir kova daha bulup, iki kovayı birbirine boşaltın ve bu işlemi 5-6 kez yapın. Bu sayede boyanın altı üstüne gelmiş ve iyice karışmış olacak. Tavan boyasını bu sayede sürülebilir, tavana uygulanabilir kıvama getirdikten sonra eğer bu işlerde acemiyseniz bir tane elek alın. Fırçayı boyanın içine yarısını daldıracak şekilde sokun ve daha sonra elek yardımıyla boyanın fazlasını rulodan alın. Damlamıyorsa fırçayı uygulama yapacağınız yere doğru kaldırın ve çapraz hareket ettirmeden düz bir şekilde ileri geri hamleleri yaparak boyamaya başlayın. Şimdiden kolay gelsin. 🙂

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.