Sutut Boya Nedir? Ne İşe Yarar? Nerelere Sürülür?

Sutut boya nedir, ne işe yarar? Uygulama alanlarına göre birçok boya tipi vardır ve bu boya tipleri çeşitli alanlarda uygulanabilir. Ancak her tür boyanın kullanım şekli ve özelliği birbirinden farklıdır. Sutut boyalarda da kullanım şekli ve boyanın özelliği diğer boyalardan farklıdır.

Sutut Nedir?

Her türlü zemine uygulanabilen yalıtım malzemesidir. Genellikle su izolasyonunu sağlamak için fırça ya da rulo ile uygulanan bir boya türüdür. Su bazlı tek bileşenlidir, kutudan açıldığı zamanda zemine uygulanabilir durumdadır.

Sutut Boya Ne İşe Yarar? Nerelere Sürülür?

Sutut boyalar, genelde ıslak zeminlerde suyun aşağı ya da yanlara doğru akıntı veya taşma yapmasını engellemek amacıyla kullanılan yalıtım malzemesidir. Boyalar, kuvvetli bir yapıştırıcıdır ve uygulandığı zeminde suyu büyük ölçüde içinde tutar ve sızdırmaz. Örneğin yüzme havuzunda bir sızma ya da taşma derecesine varan bir akıntı var. Yüzme havuzunun zemine ya da yan duvarlarına uygulayacağınız sutut boya, bunun önüne geçebilir. Evet, kesin olarak geçer demek mümkün olmasa da yüksek bir ihtimaldir bu. Öte yandan zeminde kullanılan yapı malzemesinin durumu (eski ya da malzemenin kalitesiz oluşu) veya işçilik de sorunun çözülmemesinde bir faktör olabilir. Bu nedenden dolayı sadece sutut boyayı sürdüğünüzde sorunu kökten hallettim diye düşünmeyin. Eğer sorunun malzemeden ya da başka bir nedenden kaynaklanmadığından eminseniz sutut boya alabilir ve uygulayabilirsiniz. Aksi taktirde bu, geçici bir önlem olacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.