Silikonlu Boya Ne Kadar Sürede Kurur?

Silikonlu boya ne kadar sürede kurur? Silikonlu boyanın kuruması için ne kadar süre gerekir? Daha önceki yazılarımızda boyalarla ve kullanımları ile ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca silikonlu boyanın ne kadar sürede kuruyacağından söz edeceğiz.

Silikonlu Boya Ne Kadar Sürede Kurur?

Öncelikle bu süre, mevsime göre değişir. Yaz aylarında, sıcaklığın yüksek olduğu günlerde silikonlu boya, 25-30 dakikada tamamen kurur ve ikinci katı üzerine çekebilirsiniz. Ancak kış aylarında, sıcaklığın düştüğü günlerde boyanın tamamen kuruması 2-3 saati bulabilir.

Boyanın kuruması için odaları sırasıyla boyayın. Örneğin salon, çocuk odası, yatak odası ve oturma odası sırasıyla gitmişseniz ikinci kata da salon, çocuk odası, yatak odası, oturma odası sırasıyla gidin. Bu sayede siz diğer odaları boyarken, öncesinde boyadığınız odalar yavaş yavaş kuruyacaktır. Tamamen kurumadan ikinci kat boyayı uygulamayın. Silikonlu boyalar da plastik boyalar da kurumadan ikinci kat çekildiğinde duvara yapışmaz. Duvarın kuruyup kurumadığını kontrol etmek için elinizi hafifçe duvarı sürün ve aşağı yukarı hareket ettirin. Eğer elinizde boya lekesi yoksa boya kurumuş demektir.

Silikonlu boyaların kuruma süresi, yukarıda da değinildiği üzere mevsime, daha da önemlisi sıcaklığa göre değişir. Eğer kış aylarındaysanız ve sıcaklık düşükse camları kapatmak yerine açın ve odaların bol bol havalanmasını sağlayın. Odayı kapatmak hem içeride zararlı bir atmosfer oluşturur hem de boyanın kuruma süresini uzatır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.