Maskeleme Bandı Nedir? Boya Bandı Nasıl Kullanılır?

Maskeleme bandı ya da boya bantları, inşaat ve dekorasyon işlerinde sık kullanılan bir malzemedir. Bu bantlar, tamamen hijyenik bir amaç taşır. Boya yapılacak yerlere çekilen bu bantlar sayesinde priz, kalorifer, kombi, kapı gibi eşyalar korunmuş olur. Maskeleme bantları mavi, kırmızı gibi farklı renklerde olabildiği gibi genel olarak bej renkli maskeleme bantları sıklıkla kullanılır.

Maskeleme Bantları Nasıl Kullanılır?

Maskeleme bantları, uygulanacak alana sıfır olacak şekilde yapıştırılır. Boyanın zarar vermesini engellemek adına uygulanacak alan tamamen kapatılmalıdır. Bandı bir elinizle çekin diğer elinizle de bandın dümdüz bir çizgi gibi olmasını sağlamak için kullanın.

Kombi Kenarları

Kombinin her yanını bantla kapayın. Duvara sıfır olacak şekilde bant çekin. Kombinin üstünden de bir naylon çekin. Tavan ya da duvarı boyadığınız zaman kombinizde de boya lekesi olmayacaktır.

Kalorifer Kenarları

Kaloriferlerin kenarlarını bantlayın. Üstelerini bantlamaya gerek yok. Üstlerini bantlamaktansa naylon çekmeniz daha uygun olacaktır. Ancak boyayı yaparken yanlarına daha dikkatli yanaşın. Diplerini ince kıl fırçayla yapın.

Süpürgelik Kenarları

Genellikle süpürgelik kenarlarına bant çekilirken altta da bir naylon zemin örtüsü olur. Bandı, zemin örtüsü ile beraber süpürgeliklere tutturmak gerekir. Bunu yaparken de süpürgeliklere fazla bant gelecek şekilde yapın.

Priz Kenarları

En kolay bant çekilen yerdir. Göz kararı bandı kesebilirsiniz ya da bandı alarak etrafında kısa bir tur attırarak maskelemeyi tamamlayabilirsiniz ancak duvara fazla taşmamasına dikkat edin.

Kapı Kenarları

Bandı az olan kısmı duvara fazlası kapıya gelecek şekilde yukarıdan aşağıya doğru çekin. Bantlamaya yukarıdan başlayın. Bant duvara sıfır olsun ancak yarım santim bile geçmesin. Zira böyle olursa duvarda renk karmaşası olacak, renk tam çıkmayacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.