Evin İçindeki Doğalgaz Borusu Nasıl Boyanır?

Evin içindeki doğalgaz borusu nasıl boyanır, evdeki doğalgaz borularını nasıl boyamak lazım? Daha önceki yazılarımızda evin çeşitli bölümlerinin nasıl boyanması gerektiği ile ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca evin içindeki doğalgaz borusunun nasıl boyanması gerektiğinden söz edeceğiz.

Evin İçindeki Doğalgaz Borusu Nasıl Boyanır?

Öncelikle mutfaktaki siyah doğalgaz borusu ile odalardaki duvarın dışında yer alan doğalgaz borusunu birbirinden ayırmak gerekir. Mutfakta bulunan doğalgaz borusu, genelde siyah rengi olduğu gibi kalır. Eğer boyamak istiyorsanız sizlere tavsiyemiz yağlı boyayla boyamanız. Zira bu doğalgaz borusunun üzerine sürülecek plastik ve silikonlu boyalar, siyah rengi kapatmayacaktır. Ancak yağlı boyayı sürerken büyük özen göstermelisiniz. Fırça kullanın, ancak sağ-sol şeklinde boyayın. Öbür türlü yağlı boya iz bırakabilir. Duvara yağlı boya bulaşırsa hem çıkması zor olur hem de diğer renkten farklı olacağı için parlama yapar.

Eğer kalorifer kenarları ya da altlarındaki doğalgaz borularını boyamak istiyorsanız ilk olarak yerlere bir naylon poşet çekmeniz gerekir. Sonrasında ise süpürgeliklere sıfır olacak şekilde bir bant çekin ve poşetle birleştirerek boyanın parkeye temasını sıfıra indirin. Sonrasında küçük bir boya kutusunu (örn. 2.5 litrelik) elinize alın ve fırçayla boruları sağlı olarak boyayın. Boyayı boruların arkasına da 45 derece açıyla sürün ki arkasındaki alanlar da boyansın. Süpürgelikleri de bantlamış olduğunuzdan boruların altlarını da çekinmeden boyayabilirsiniz, eğer bandı doğru çekmişseniz akma yapmaz. Ancak bandı çıkarırken jilet kullanın ve kesikler ata ata çıkarın. Öbür türlü bant, süpürgelikleri kaldırabilir ve parkeye zarar verebilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.