Damlatmadan Tavan Boyama Nasıl Yapılır?

Damlatmadan tavan boyama nasıl yapılır? Damlatma yapmadan tavan boyaması nasıl yapılır? Daha önceki yazılarımızda boyayla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca damlatmadan tavan boyama nasıl yapılır sorusundan söz edeceğiz.

Damlatmadan Tavan Boyama Nasıl Yapılır?

Öncelikle damlatmadan boyama yapabilmeniz için çok dikkat etmeniz gerekeceğinden zemine mavi sert plastik örtü (hışır örtü değil) çekmenizi tavsiye ederiz. Ne kadar usta ve profesyonel olsanız da damlamamalar muhakkak olacaktır. Bu nedenle eğer eviniz eşyalı ise yere plastik sert örtü, eşyaların üzerine de beyaz hışır örtü çekin. Bu sayede eşyalarınızın zarar görmesinin önüne geçebilirsiniz. Öte yandan bu soruyu daha az damlatarak nasıl tavan boyama yapılır olarak değiştirmek gerekir.

1. Ruloyu İyice Yedirin

Tavan rulosu, tüylü olmaz; düz ve harekete daha elverişlidir. Bu nedenle ruloyu boyaya batırdığınız zaman eğer acemiyseniz bir elek yardımıyla boyayı birkaç hamle yapacak seviyeye kadar damıtın. Yani ruloda çok miktarda boya olmasın. Misal, sadece bir ileri bir geri hamlesine yetecek kadar boya olsun. Azar azar ama çok miktarda batır-kurut işlemi yapın.

2. Uzak Yerlere Uzanmayın

Dikkat edeceğiniz bir diğer husus, uzanamadığınız yere kadar ruloyu uzatmamaktır. Yani boyama hareketini kolunuzla uzatarak değil de adım atarak yapın. Dar bir alanda iseniz uzatarak boyama yapmayın. Önce yerinizi genişletin. En fazla damlama bu noktada gerçekleşir.

3. Tavan Boyasına Fazla Su Katmayın

Bu hem boyanın çok damlamasına hem de tavanın tam anlamıyla doğru beyazlamamasına neden olacaktır. Bunun için tavan boyasına fazla su katmadan, kıvamını bozmadan boyamaya başlamalısınız. Eğer çok katmışsanız 2.5 kg tavan boyası alarak durumu düzeltebilirsiniz.

4. Kenarlara Daha Hassas Yanaşın

Kartonpiyer, alçıpan, ters tavan gibi yerlere daha hassas yaklaşın ve buraları daha küçük rulo ya da fırçayla yapın. Bu sayede daha az damlama yapmış olacaksınız.

Ancak tekrar hatırlatmakta fayda var ki damlamanın önüne geçmeniz imkansızıdır. En iyi ustalar dahi damlatabilir. En iyi usta damlatmayan değil etrafını kirletmeyendir. Bu nedenle ilk önce boyamak istediğiniz alanı iyice örtün. Kolaylıklar.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.