Boyanın Ömrü Kaç Yıldır?

Boyanın ömrü kaç yıldır, boya ne kadar süreyle yapılması gerekir? Daha önceki yazılarımızda boyayla ve dekorasyonla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca boyanın ömrünün kaç yıl olduğundan söz edeceğiz.

Boyanın Ömrü Kaç Yıldır?

Boyanın ömrü nasıl kullanıldığıyla orantılıdır. Eğer temiz kullanılmış, sigara ve yemek dumanlarına daha az maruz kalmış bir duvar, üzerindeki boyayı 8-10 yıla kadar taşır. Bu süreden sonra, boyanın rengi atmaya başlar. Ancak bu en iyi ihtimalledir. Normal kullanımda boyanın ömrü ise 6-7 senedir. Boyanın evvela düzgün bir şekilde muhafaza edilmesi gerekir. Bu konuya başlıklar halinde değinelim.

Silikonlu Boyaları Tercih Edin

Boyanın daha uzun ömürlü olması için su bazlı silinebilir silikonlu boyaları tercih etmelisiniz. Bu boyalar, ıslak bir bezle ya da ıslak mendille silinebilir hatta kendi kendini temizleyebilme özelliğine de sahiptir. Ancak plastik boyalar, silikonlu boyalara kıyasla temizliğe maruz kaldığında boyayı akıtabilir. Gündelik temizlik esnasında kirlenen ya da pislenen duvarı silebilir, bu sayede kirlerin katmanlaşmadan duvardan atılmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bunu yaparken hassas davranmanızda fayda vardır.

Mutfağı Daha Kısa Sürede Boyamanız Gerekebilir

Mutfak tavanları ve duvarları, her ne kadar aspiratörler yaygınlık kazansa da, bir evde en çok kirlenen bölümlerdir. Yemek pişirirken ortaya çıkan buhar, yağ ve is kokusu boyanın normalinden daha kısa sürede yıpranmasına yol açar. Bu nedenle evinizi 6-7 yılda bir boyuyorsanız mutfağınızı 3-4 yılda bir boyamanız gerekebilir. Ancak temiz kullanımlarda bu süre daha da kısabilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.