Boyanın Akmaması İçin Ne Yapmalı?

Boyanın akmaması için ne yapmalı? Akıtmadan boya nasıl yapılır? Daha önceki yazılarımızda dekorasyon ve boyayla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca boyanın akmaması için ne yapılmalı sorusundan söz edeceğiz.

Boyanın Akmaması İçin Ne Yapmalı?

Öncelikle boyanın akmaması için yapılacak şey, boyaya fazla su katmamaktır. Bunun için kaç litre boyaya ne kadar su katılacağını bilmek sizin için faydalı olacaktır. Zira boyaya fazla su katarsanız, boyanın kimyası değişecek ve su halini alacaktır. Bu da sürdüğünüz zaman boyanın duvardan akmasına neden olacaktır. Bunun için boyaya fazla su atmamak gerekir. Örneğin 2.5 litre boyaya en fazla yarım litre ya da açık boyaysa 1 litre su katmanız gerekir. Bundan fazlası, boyanın akmasına neden olacaktır.

Boyanın akmaması için yapacağınız bir diğer önlem, rulo üzerindeki boya fazlasını almaktır. Bir boya süzgeci alarak ruloyu bu süzgece sürebilir ve bu sayede rulonun boyayı akıtmasını engelleyebilirsiniz. Eğer rulo üzerindeki boya fazla olursa, duvardaki boyanın aşağı akmasını engellemek zor olacaktır.

Şayet fazla miktarda boyayı rulodan alıp duvara sürmüşseniz, aşağı akan boyayı boş (boyaya batırılmamış) ruloyla tam tersi bir hareketle yukarı yönlü bir hareket yapmanız gerekir. Akan boya, henüz ıslakken onu yukarı doğru sürükleyin. Bu sayede duvarda boya izi kalmamış ve boyanın akmasını engellemiş olacaksınız. Boyanın akmasını engellemek zordur ancak aktıktan sonra toparlamak, fazlasını duvarın geri kalanına yedirmek daha kolaydır. Bu yüzden akıtmamaya değil o halde kalmamasına dikkat edin.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.