Boyada Rulo İzi Neden Olur?

Boyada rulo izi neden olur? Boya yaparken rulo izi neden oluşur? Daha önceki yazılarımızda boyayla ve dekorasyonla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca boyadan neden rulo olur sorusundan söz edeceğiz.

Boyada Rulo İzi Neden Olur?

Boya yaparken en çok yapılan hatalardan biri de rulo izi bırakmaktır. Rulo izi daha çok boyanın ruloya eşit yayılmamasından veya duvarın boyanma şeklinden kaynaklanır. Eğer rulonun duvarda bıraktığı izi tersine bir hareketle silmezseniz duvarda rulo izleri kalır. Bu da duvarda nahoş bir görüntüye sebebiyet verir.

Öncelikle ruloyla boya yaptığınız zaman boyayı rulonun her tarafına eşit olarak yayamaya hayret edin. Bunun için bir tane elek almanızda fayda vardır. Ruloyu boya kovasına batırdıktan sonra eleğe sürerek hem üzerindeki fazla boyayı alın hem de boyayı rulonun her tarafında eşit olarak dağıtın.

İkinci olarak eğer duvarda aşağı yukarı bir hareketle boyama yapıyorsanız rulonun bittiği yeri tersi bir hareketle rulonun ortasıyla bir kez daha geçin. Bu sayede rulo kenarlarının bıraktığı izleri ortadan kaldırmış olacaksınız. Boyama yaparken rulo üzerindeki boya, ister istemez rulonun kenarlarına doğru taşar. Bu da duvar üzerinde rulonun sağ ve sol kenar tarafında ince bir şeride benzeyen iz bırakır. Bunu engellemek için ise yukarıda değindiğimiz gibi ters bir işlemle üzerinden tekrar geçmeniz gerekebilir. Bir üçüncüsü ise rulo üzerindeki toz, parçacık ve taş gibi bazı leke ya da cisimlerdir. Bundan dolayı rulonun temiz olması gerekir. Zira ruloyu temizlemeden boyaya başlarsanız duvar üzerinde lekeler ve izler olacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.