Boya Neden Pütürlü Olur?

Boya neden pütürlü olur, pütürlü boyanın nedenleri nelerdir? Daha önceki yazılarımıza boya ve dekorasyonla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca boya neden pütürlü olur sorusundan söz edeceğiz.

Boya Neden Pütürlü Olur?

Boyanın pütürlü olmasında birçok neden vardır ancak şu ayrımı yapmak gerekir. Pütür boya kovasında mı yoksa duvarda mı oluyor. Eğer cevabınız boya kovasının içinde yani boyanın kendisinde bir pütürlük varsa bu normaldir. Suyla temas eden boya, doğal olarak köpürür ve üzerinde pütürlü bir tabaka olur. Ancak duvar pütürlü ise bu çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

1-) Rulo İz Bırakabilir

Eğer daha önce kullanılmış ve kullanımdan ötürü özelliğini kaybeden rulo üzerindeki kıllar bu pütürü yapmış olabilir. Eğer rulonun üzerinde sabit bazı lekeler ya da bulaşıklar varsa bu durum duvarda pütürler meydana getirebilir. Ancak bu pütürler yakından bakıldığında fark edilebilir olsa da boyanın asıl güzelliğini örtecektir. Bu yüzden rulonun paketinden yeni çıkmış ya da en fazla 1-2 kez kullanılmış olması gerekmektedir.

2-) Boyanın İçine Kum, Toz, Kir Karışmış Olabilir

Boya yapmadan önce ruloyu ya da fırçayı süreceğiniz yeri öncesinden silmeniz gerekir. Örneğin süpürgeliklerin üstü genellikle tozlu olur. Eğer bu bölgeleri silmezseniz kir doğrudan ruloya yapışır. Bu da ruloda sabit izler ve dolayısıyla da duvarda pütürler meydana getirebilir.

3-) Alçı Doğru Zımparalanmamış Olabilir

Alçıyı çektikten sonraki iş bölgeyi güzel bir şekilde zımparalamanız gerekir. Eğer zımpara düzgün yapılmamışsa pürüzler çıplak gözle bile göze çarpabilir. Ve zımpara yapmadan üzerine boya sürdüğünüzde pütürler medyana gelebilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.