Boya Kalkarsa Ne Yapmak Gerekir?

Boya kalkarsa ya da dökülürse ne yapmak gerekir? Boya yaptınız ancak bir süre sonra boya kalkıyorsa ne yapılmalı? Daha önceki yazılarımızda dekorasyonla ilgili bazı konulardan söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca boyanın kalkması durumunda ne yapmak gerekir sorusundan söz edeceğiz.

Boya Kalkarsa Ne Yapmak Gerekir?

İlk önce kalkan ya da dökülen boya, yüzey olarak küçük ya da büyük olsun fark etmez yeri kazımak gerekir. Bunun nedeni boya uygulanan önceki zeminin uygun olmayışıdır. Bu zemin üzerine ne kadar kaliteli boya sürmüş olursanız olun boya dökülecek ve kalkacaktır. Elinize küçük bir ıspatula alın ve kalkan yeri kazıyın. Kazıdıktan sonra büyük ruloyla beraber ilk katı çekin, bir süre bekleyin. Kuruduktan sonra ikinci katı çekin. Ancak kesinlikle boya tam kurumadan ikinci veya üçüncü katı çekmeyin. Eğer böyle bir hata yaparsanız boya bir kez daha kalkabilir. Eğer boyanın kalkma nedeni alçı gerektiren bir yerse ilk önce alçı yapmanız, bu boşlukları alçıyla kapatmanız gerekir.

Öte yandan boya dökülmesi ya da kalkması sıradan bir durumdur. Nem, aşırı sıcak, darbe vs. gibi durumlarda boya kalkabilir veya dökülebilir ancak boyama işleminden kısa bir süre sonra dökülmeler ve düşmeler meydana geliyorsa bunun nedeni boyama işlemindeki hatalardır. Bu nedenle ilk boyama işlemini doğru yapmak gerekir. Boya kurumadan ikinci katı sürmemeniz lazım. Bununla beraber kalkan yüzeyi kazımaktan da kaçınmayın. Bu sayede daha sağlam bir katman sağlamış olacaksınız.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.