Astarın Kuruma Süresi Ne Kadardır?

Astarın kuruma süresi ne kadardır? Astar ne kadar sürede kurur? Daha önceki yazılarımızda astarlarla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca astarın koruma süresinden söz edeceğiz.

Astarın Koruma Süresi Ne Kadardır?

Astarın koruma süresi astarın cinsine ve mevsime bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle öncelikle hangi astarı kullanacağınız ve astarı hangi mevsimde sürdüğünüz önemlidir. Sentetik astarlar 24 saat içinde kururken akrilik ve su bazlı astarlar birkaç saat içerisinde kurur. Selülozik astarlar ise yarım saat içerisinde kurumaktadır. Bunun yanı sıra su bazlı akrilik ve selülozik astarların kuruma süresi, havanın sıcaklığına göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin yaz aylarında iseniz yani normal şartlar altında yukarıda verdiğimiz süreler geçerli iken kış aylarında, havanın soğuk olduğu günlerde bu süre iki-üç katına çıkabilmektedir.

Astarların kuruma süresini hesaplarken ilk önce astarın cinsine daha sonra da havanın sıcaklığına bakmak gerekir. Duvara uyguladığınız bir su bazlı astarın kurumadığını gördüğünüzde üzerine silikonlu, sentetik ya da plastik boya sürmeyin. Yaş astar üzerine boya sürdüğünüzde astar ve boya birbirine karılır ve astarın yapısı boyaya zarar verir. Bu nedenle boyayı sürmeden önce astarın kurumasını bekleyin. Astarı sürerken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da sürmeden önce duvardaki tadilat gereken yerleri onarmanızdır. Astarın kendisi doğrudan duvardaki tadilat gereken yerleri kapatmaz. Astar sadece üste sürülecek boyanın rengini göstermesini sağlamak ve alttaki boyayı gizlemektir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.