Alçıya Boya Katılır mı?

Alçıya boya katılır mı? Alçıya boya katarsam ne olur? Daha önceki yazılarımızda dekorasyon ve boyayla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca ”alçıya boya katılır mı” sorusundan söz edeceğiz

Alçıya Boya Katılır mı?

Öncelikle soruya cevap verecek olursak alçıya boya katılır, mümkündür ancak katılması işlevsizdir ve amacı olmayan bir eylemdir. Alçıya su haricinde başka herhangi bir sıvı maddenin katılması, alçının kimyasının ve özelliğinin kaybolmasına neden olacaktır. Bu nedenle alçıya sadece su katmak gerekir. Alçıya boya katarsanız alçı yine de kıvamına kavuşur ancak alçıyı uygulamaya gelince duvardaki boyanın üzerinde farklı ve ıslak bir ton olacaktır. Bu nedenle üstüne bir ya da iki kat hatta daha fazla boya yapmanız gerebilir. Üstelik böyle yaptığınız zaman yaş alçının kuru duvar üzerindeki kalıcılığı daha fazla artacaktır. Alçıyı duvardan kazımaya ya da zımpara ile kaybetmeye çalıştığını zaman yeni bir hasara daha yol açabilirsiniz. Ayrıca böyle yapmak iki işlem yapmak anlamına gelecektir. Hem boyayı alçıya dökmek hem de sonradan alçı çektiğiniz yere uygulamak gerekeceğinden bu, boya israfına da yol açar.

Bunun yerine alçıya normal su katın, alçının kurumasını bekleyin ve daha sonra alçı çektiğiniz yeri zımpara ile iyice pürüzsüzleştirin. Sonrasında duvarla aynı renkte olan boya ile üzerini boyayın. Eğer üzerine çektiğiniz boya, alçının olduğu yeri kapatmıyorsa bir kat daha boya çekin. Bu işlem alçıya boya katmaktan daha faydalı olacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.