Alçıpan Hangi Boya İle Boyanır?

Alçıpan hangi boya ile boyanır, alçıpanı hangi boyayla boyamak gerekir? Daha önceki yazılarımızda alçıpanla ve boyayla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca alçıpanın hangi boyayla boyanması gerektiğinden söz edeceğiz.

Alçıpan Hangi Boya İle Boyanır?

Alçıpan, herhangi bir boya ile boyanabilir. İster yağlı boya, ister silikonu boya, ister plastik boya, herhangi bir boyayı kullanarak alçıpanı boyayabilirsiniz. Alçıpan, çok boya isteyen bir yapı malzemesidir. Bu nedenle üzerine direkt boya sürmektense öncesinde altına bir ya da iki kat astar sürmeniz gerekecektir. Bu sayede üzerine süreceğiniz boya, tam kıvamında çıkacaktır. Öbür türlü direkt üzerine boyayı sürerseniz birkaç kat boya sürmeniz gerekecektir. Bu da boyanın fazla harcanmasına; çabuk bitmesine neden olur.

Öte yandan yağlı boyayı alçıpan üzerine direkt olarak uygulayabilirsiniz. Yağlı boya, diğer boyalara nazaran kapatıcılığı yüksek bir boya türüdür. Ancak alçıpanın zemininin temiz olması gerekir. Temizliğinden emin olduktan sonra direkt olarak da yağlı boyayı uygulayabilirsiniz. Ancak bizim tavsiyemiz yine de astar çekmenizdir. Bunun yanı sıra plastik boya da alçıpan üzerine uygulanabilir ancak bundan da önce astar çekmeniz gerekecektir. Bir kat astar sürdükten sonra boyayı direkt olarak sürün. Ancak yine hatırlatmak gerekir ki zeminin temizliğinden emin olun. Kısacası alçıpan, su bazlı silikonlu boyalarla, plastik boyalarla, yağlı boyayla boyanabilir. Ancak alçıpanı boyamadan önce astar uygulamayı unutmayın.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.