Alçıdan Ne Kadar Sonra Boya Yapılır?

Alçıdan ne kadar sonra boya yapılır? Alçıyı sürdükten sonra ne kadar beklemek gerekir? Daha önceki yazılarımızda alçılar ve boyalarla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca ”alçıdan ne kadar sonra boya yapılır?” sorusundan söz edeceğiz.

Alçıdan Ne Kadar Sonra Boya Yapılır?

Öncelikle bu süre mevsime, odanın havalandırılıp havalandırılmadığına, alçının türüne ve büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Ancak genelde alçıyı çektikten 1 veya 1.5 saat sonra boya yapabilirsiniz. Fakat yukarıda yer alan faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekebilir.

Örneğin kışın, soğuk bir havada ve ısınması olmayan bir odada yapacağınız alçının kurumasını beklemek için 4-5 saat süre bile gerekebilir ancak yazın, hava alan bir yerdeki alçının kuruması için yarım saat bile yetebilir. Öte yandan alçının büyüklüğü ya da derinliği de bu konuda önemlidir. Örneğin alçı gereken yer derin ve yüzey alanı genişse alçı, daha geç sürede kurur. Ancak dar ve küçük bir alanda ise alçı çabuçak kurumaktadır.

Öte yandan alçının kurumasından sonra boyanın yapılıp yapılmayacağının ölçüsü kuruması değildir. Alçı kuruduktan sonra direkt olarak boya sürmeyin. Öncesinde alana zımpara çekin ve alanın pürüzsüz olmasını sağlayın. Sonrasında boyayı bir kat gerekirse de iki kat olarak çekin. Zira alçı olan yer yeni bir alan olduğundan çok çabuk boyayı soğurmakta ve daha çok boya istemektedir. Bunun için ikinci hatta üçüncü katı çekmekten imtina etmeyin.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.