Alçı Neden Kurumaz? En Hızlı Nasıl Kurur?

Alçı neden kurumaz, alçı en hızlı nasıl kurur? Daha önceki yazılarımızda dekorasyonla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca alçının neden kurumadığından ve en hızlı nasıl kuruyacağından söz edeceğiz.

Alçı Neden Kurumaz?

Alçının kurumaması için birkaç neden vardır. Bunlardan ilki sıcaklıktır. Eğer alçının uygulandığı yer, oda soğuksa alçının kuruma süresi daha uzun olacaktır. Alçının kuruması için sıcaklık gerekir. Ne kadar fazla ısı olursa alçının kuruma süresi de o kadar kısa olur. Bu nedenle kışın yaptığınız bir alçılama işleminin daha uzun sürede kuruduğunu görebilirsiniz. Öte yandan yaz aylarında yaptığınız bir alçılama işleminde de alçının kısa sürede kuruduğunu göreceksiniz.

Alçının kurumamasının önündeki bir diğer neden de alçının kapladığı alandır. Yani alçı ne kadar fazla bir alana yayılmışsa ve ne kadar derinse o kadar uzun sürede kuruyacaktır. Örneğin bir çatlağı kapatmak için süreceğiniz alçı kısa sürede kuruyabilir ancak kapı aralığı gibi boşlukları kapatmak için kullandığınız alçı daha uzun sürede kuruyacaktır.

Alçının kurumaması önündeki bir diğer neden ise alçıya kattığınız su miktarıdır. Eğer alçıya gereğinden fazla su katmışsanız alçının kıvamı sulu ve cıvık olacağından kuruması da bir o kadar uzun olacaktır. Bu nedenle alçıya gerektiği kadar su katın eğer fazla su katmışsanız fazlasını almaktan kaçınmayın. Çünkü bu hem alçı yaptığınız yerin kötü görünmesini sağlayacak hem de kuruması daha uzun sürecektir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.