70 Metrekareye Kaç Kilo Boya/Kaç Litre Gerekir?

70 metrekareye kaç kilo boya gerekir? Yetmiş metrekare bir eve kaç litre boya lazım olur? Evlerin büyüklüğüne göre boyaların litre ve kiloları da değişebilmektedir. Bu çerçevede evin büyüklüğüne göre çeşitli litre ve kilolarda boya alabilirsiniz. Bunun için de boyanın ne kadar yetip yetmeyeceğini hesaplamak gerekir.

70 Metrekareye Kaç Kilo Boya/Kaç Litre Gerekir?

Yetmiş metrekare bir ev için 10 kilo boya yetebilir Bu da 7.5 litreye denk gelmektedir. Ancak boyanın türü ve rengine göre bu oranda değişimler olabilir. Bu yüzden detaylara dikkat etmek gerekir. Öncelikle boyanın hangi marka olduğuna dikkat edin. Kalitesiz markalar kullanmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü kalitesiz boyalar, rengin tam çıkmamasına ve bir kat daha fazla boya sürmenize neden olabilir. Marshall, Dyo ve Filli Boya gibi markaları tercih edebilirsiniz.

Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise geçiştir. Eğer ev, koyu bir renkten açık bir renge dönüşüyorsa bunun için evvela astar çekmeniz gerekir. Yoksa üç kat da sürseniz boya, arkadaki rengi kapatmayacaktır. Bu yüzden astar çekerek boyanın kapatıcılığını artırabilirsiniz. Öte yandan fazla su katmakla da boyayı bütün eve yetirmiş olmazsınız. Çünkü ne kadar fazla su katarsanız o kadar boya açılır ve kapatıcılığı azalır. Yukarıda da değindiğimiz gibi 70 metrekare bir eve ya da bu büyüklükteki oda ya da odalara 7.5 litre yani 10 kilo boya yetebilir fakat yine yukarıda saydığımız hususlara dikkat etmeniz gerekebilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.