5 Litre Boyaya Ne Kadar Su Katılır?

5 litre boyaya ne kadar su katılır. Sentetik boyalar haricinde diğer çoğu boyaya su katılır. Günümüzde boya üreticileri, çoğunlukla ürünlerini su bazlı yapmaktadırlar. Öte yandan boyalar da çeşitli boyutları olmakla birlikte genelde litre cinsinden satılmaktadır. En çok tercih edilen 15 litre ve 20 litre boyalardır. Bunlar genelde bir eve yetecek miktarda boyalardır. Ancak 5 litre ya da 2.5 litre boyalar daha çok bir odaya ya da odanın bir bölümüne yetebilmektedir.

5 Litre Boyaya Ne Kadar Su Katılır?

Normalde bu oran renkten renge göre değişebilmektedir. Örneğin koyu renklerde daha az su katmanız gerekmektedir. Ancak bej, fildişi sarısı, beyaz gibi daha açık renklerde katılacak su oranları daha fazla olmalıdır. Bu çerçevede 5 litre boyaya 1.5 litre ile 2 litre arasında su katmak gerekir. Ancak suyu kattıktan sonra iyice karıştırmak gerekir. Eğer imkanınız varsa aynı ebatlarda bir kova ya da kap bularak her ikisini de birbirine boşaltın ve bu işlemi birkaç kez yapın. En alttaki boya en üste gelecek şekilde olmalı ki boya tam çıksın ve duvara tam olarak işleyebilsin. Eğer suyu fazla kaçırırsanız boya oldukça sulu olacak ve tam rengi tutmayacaktır.

Yukarıda da değindiğimiz gibi koyu renklerde daha az su katmanız gerekir. Örneğin mavi, kırmızı, siyah, mor gibi karakteristik koyu renklerde 5 litreye 1 litre kadar su katmanız gerekir. Koyu renklerde kıvamı yakalamak çok daha önemlidir. Bu nedenle açık ve koyu renklerde boyaya katılacak su miktarı değişkenlik gösterebilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.