20 Kilo Boya Kaç Metrekare Boyar?

20 kilo boya kaç metrekare boyar, 20 kilo boyayla kaç oda boyanır? Boyalar genellikle 15 litre boya ve 20 litre boya olarak satılmaktadır. En küçük boyutu 2.5 litredir ve genelde bir odayı ya da bir duvarı boyamak için kullanılır ancak 20 litre boyalar bir evi komple boyamak için alınır.

20 Kilo Boya Kaç Metrekare Boyar?

Yirmi kilo boya, genelde bir evi komple boyayabilir ancak bu durum tamamen değişkendir. 20 kilo boyayla 120 metrekare bir evi boyamak mümkündür. 3+1 ya da 4+1 bir evin tüm odalarını da boyayabilirsiniz. Ancak bu boyanın rengine ve astar durumuna göre de değişebilir. Örneğin koyu renkli bir boyadan açık renge geçiş yapacaksanız 20 kilo boya da yetmeyebilir. Bunun için evvela duvarlara bir ya da iki kat astar çekmeniz gerekmektedir. Astar çektikten sonra rahatlıkla 20 kilo boyayla bir 120 metrekare bir evi boyayabilirsiniz.

Eğer renk geçişi tam olarak istediğiniz gibi değilse tek bir kat daha çekebilirsiniz. Ancak ek olarak 10 kilo boya daha almanız gerekecektir. Renk değişimlerine özellikle dikkat edin, astar çekilmesi gereken koyu renkleri atlamayın. Çünkü koyu renklere astar atılmadığı sürece alttaki boyanın izi kapatılmaz. İzini kapatmadığı için de hoş bir görüntü oluşmayacaktır. Bundan dolayı da astarı en aşağı 2 kat çekmeniz gerekir. Mesela kırmızı ya da turuncu bir renkten beyaza geçişte astarı kullanabilirsiniz. Kolaylıklar.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.