15 Litre Silikonlu Boya Kaç Metrekare Boyar?

15 litre silikonlu boya kaç metrekare boyar? 15 litre boyayla ne kadar metrekare boyanabilir? Boyalar plastik, sentetik ve silikonlu olmak üzere üç çeşide ayrılır ve genellikle iç cephe boyaları için silikonlu su bazlı boyalar tercih edilmektedir. Bu nedenle silikonlu boyaların kaç litreyle ne kadar metrekare boyanacağı merak konusudur.

15 Litre Silikonlu Boya Kaç Metrekare Boyar?

15 litre boya, plastik ya da silikonlu fark etmez, genellikle 100 metre kare bir evi ya da bu ölçülerdeki oda ya da mekanı boyayabilir. Ancak boyanın rengi, uygulanış biçimi, duvarın şekli veya boyanın markası gibi hususlar bu ölçüyü değiştirebilir. Bu yüzden sizlerden bu yazının devamını okumanızı istiyoruz.

Öncelikle renk geçişi olacak işlemlerde kapatıcılık önemli bir konudur. Örneğin yeşil bir renkten beyaz renge geçişte muhtemelen bu 15 litre boya size yetmeyecektir. Zira açık boya, alttaki kapalı rengi kapatamayacaktır. Bunun önüne geçmenin iki yolu vardır. Ya 3-4 kat çekmek ya da bir-iki kat astar sürmek. 2-4 kat boya, hele de silikonlu boya sürmek duvarda katman oluşturacağı için zararlıdır. Bu nedenden dolayı astar çekmenizi öneririz.

Öte yandan duvarda alçı gerektirecek işlemler olup olmadığına dikkat edin. Yaş alçıya kesinlikle boya sürmeyin. Bütün delikleri kapatın, pürüzleri zımpara aracılığıyla ortadan kaldırın. Boyaya gerektiği kadar su katın, fazlasını kesinlikle eklemeyin. Bu işlem, boyanın renginin açılmasına, orijinal rengin kaybolmasına neden olacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.