120 Metrekareye Kaç Litre Boya Gerekir? Kaç Kilo?

120 metrekareye kaç litre boya gerekir? Evlerin büyüklüklerine göre boyaların hacim ve litreleri de değişebilmektedir. Daha büyük evler için litre cinsinden daha fazla boya gerekebilir ancak evin büyüklüğü sizi yanıltmasın, bu ölçüyü daha çok metrekare cinsinden hesaplamak gerekir.

120 Metrekareye Kaç Litre Boya Gerekir?

Genelde 120 metrekare gibi apartman daireleri için 15 litre yani 20 kilo boya yeter. Ancak duvarın durumu, astar çekilip çekilmediği, boyanın rengi gibi faktörler bu oran ve miktarı değiştirebilir. 120 metrekare bir ev, apartman daireleri için büyük sayılır. Ev eğer açık renkten açık renge boyanacaksa (örneğin bejden kırık beyaza) astar sürülmesine gerek yoktur. Ancak astar sürülmesi gereken bazı durumlarda kullanmanız gereken boya miktarı da değişebilir. Mesela eviniz koyu bir renkten açık bir renge geçecekse bir veya iki kat astar çekmeniz gerekebilir. Bu sayede evin tamamına boyanız yetebilir. Öbür türlü yetmediği taktirde su katmak gibi bir hata yapmayın. Çünkü boyayı su katarak seyreltmeniz durumunda boyanın tonunda açılmalar olacaktır. Bu da boyanın tam çıkmamasına, birkaç kat daha sürmenize ve boyanın yetmemesine neden olur.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi boyaya su katmanız her zaman için şart değildir. Örneğin koyu renklerde daha az su katmanız lazım. Daha açık renklerde ise fazla su katabilirsiniz. Bu noktada astar da önemlidir. Astar boyalar, süreceğiniz boyanın tam olarak çıkmasına neden olacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.