100 Metrekareye Kaç Kilo Boya Gerekir? Kaç Litre Gider?

100 metrekareye kaç kilo boya gerekir? 100 metrekare bir eve kaç litre boya yeter? Evlerin büyüklüklerine göre boyaların ebadı ya da litresi de değişebilmektedir. Her ne kadar büyüklüğü göre değişebilir desek de duvarın durumu, boyanın rengi ve markası, boyanın tatbiki gibi faktörler hesaba katılmalıdır.

100 Metrekareye Kaç Kilo Boya Gerekir?

Yüz metrekare bir eve genellikle 17.5 kilo boya yetebilir. 17.5 kilo bir boya 10.5 litreye denk gelmektedir. Ancak her zaman için 100 metrekare bir eve bu ölçüde bir boyanın yeteceğini söylemek de güç olacaktır. Çünkü yukarıda da değindiğimiz gibi duvarın durumu, yani alçılı olup olmadığı, duvarda alçı gerektiren hasarların çokluğu önemlidir. Diğer yandan boyanın rengi de önemlidir. Örneğin koyu renkli bir boya daha rahata yetebilir çünkü kapatıcılığı yüksektir. Ancak bu durumda da önceki boyanın renginin uyuşması gerekir. Eğer böyle bir sıkıntı varsa sizlere boya yapmadan önce astar çekmenizi öneririz.

Öte yandan renk geçişlerine özellikle dikkat etmeniz gerekir. Örneğin kırmızı ya da tonlarına yakın bir renkten beyaz ya da türevleri olan renklere geçiş yaparsanız mutlaka astar çekmeniz gerekecektir. Zira boyanın kapatıcılığı astarsız zor olacaktır. Ancak boyayı yetirmek için bol bol su katmayın. Eğer su katarsanız geriye dönüşü sadece aynı tonda boya almaktır. Bu yüzden su katarken kıvamına bakmak için her su kattığınızda önce iyice karıştırıp daha sonra duvarda denemelisiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.