10 Litre Boya Kaç Metrekare Boyar?

10 litre boya kaç metrekare boyar? 10 litre boyayla kaç metrekare boyanabilir? Boyalar çeşitli ebatlarda ve boyutlarda satılır. Bunların en küçüğü 2.5 litredir. Ayrıca 5 litre, 15 litre, 17.5 litre ve 20 litre boyalar da vardır. Normalde 10 litre boya yoktur. 7.5 litre vardır ya da 15 litre vardır. Bunun yerine 7.5 litre + 2.5 litre ya da iki tane 5’er litre boya alarak sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

10 Litre Boya Kaç Metrekare Boyar?

On litre boya, normalde 50-60 metrekare bir evi boyayabilir ya da büyük bir evin bir-iki odasına yetebilir. Ancak tek kat ya da iki kat olması bu ölçüyü değiştirebilir. Örneğin koyu bir renkten açık bir renge geçiyorsanız 10 litre boya yetmeyecektir. Bunun için sizlere tavsiyemiz boya öncesinde astar sürmenizdir. Astar, boyanın daha iyi tutmasını ve bir en fazla iki katla kapanmasını sağlar. Başka türlü rengi tam çıkartmak zor olacaktır.

Açık renkten açık renge geçişlerde (beyazdan beje, fildişinden kırık beyaza gibi) boyayı seyreltme toleransı daha fazla olacağı için suyu koyu renge atacağınızdan daha fazla atabilirsiniz. Örneğin 5 litre boyada normalde koyu renge yarım litre atsanız yeterken açık renklerde 1.5 – 2 litreye çıkarabilirsiniz. Bu nedenle 10 litre boya açık renk boyada 50-60 metrekare bir evi ya da bu büyüklükteki oda ya da odaları iki kat olarak boyar. Ancak bu ölçüyü tutturmak kadar boyanın uygulanması da önem taşımaktadır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.