10 Kilo Silikonlu Boyaya Ne Kadar Su Katılır?

10 kg silikonlu boyaya ne kadar su katılır? 10 kilo silikonlu boyaya ne kadar su katılması gerekmektedir? Daha önceki yazılarımızda dekorasyonla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca 10 kilo silikonlu boyaya ne kadar su katılacağından söz edeceğiz.

10 Kilo Silikonlu Boyaya Ne Kadar Su Katılır?

Boyalar, çoğunlukla su bazlı olmakla beraber bazı boyalar sentetiktir ve tinerle seyreltilir. Ancak günümüzde iç cephe boyası olarak kullanılan bütün boyalar, suyla seyreltilebilir ve dolayısıyla suyla koyuluğu azaltılabilir. 10 kiloluk silikonlu boyaya (7.5 litre) ise yaklaşık 2 litre veya en fazla 2.5 litre su katabilirsiniz. Ancak suyu kattıktan sonra iyice karıştırmanız gerekebilir. Hatta yanınızda aynı ebatta bir kova daha varsa birbirine boşaltabilir ve böylece daha iyi karışmasını sağlayabilirsiniz.

Boyaya su katacağınız zaman dikkat edeceğiniz birkaç önemli husus vardır. Bunlardan ilki boyanın rengidir. Açık renkli boyalar 2-2.5 litre su isteyebilirken koyu renkli boyalara daha az su katabilirsiniz. Örneğin koyu mavi rengine en fazla 1 litre olacak şekilde su katmalısınız. Çünkü bu renkte yoğunluk önemli olduğundan 2.5 litre katmanız halinde boyanın orijinal rengi kaybolacaktır. Bir diğer ikinci husus da azar azar katmanızdır. 1 litre atın karıştırın, 1 litre atın karıştırın. Sonrasında ruloyla duvara sürmeye başlayın. Ne çok sulu ne de sürülemeyecek kadar yoğun kıvamlı olsun.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.