10 Kilo Plastik Boyaya Ne Kadar Su Katılır?

10 kg plastik boya ne kadar su katılır? 10 kilo plastik boyaya ne kadar su katmak gerekir? Daha önceki yazılarımızda dekorasyonla ve boyalarla ilgili birçok konu başlığından söz etmiştik. Bu yazımızda ise 10 kilo plastik boyaya ne kadar su katılır sorusundan söz edeceğiz.

10 Kilo Plastik Boyaya Ne Kadar Su Katılır?

Boyalar, suyla seyreltildiği zaman özelliklerini kaybetmezler bilakis boyaların sürülebilir kıvama gelmeleri için su katmak gerekmektedir. Ancak ölçütlere ve boyanın türüne göre bu değişkenlik gösterebilir. 10 kilo plastik boyaya yaklaşık 2.5 litre su katmanız gerekir. Boyanın renginin açıklık ya da koyuluğuna göre bu oran azaltılabilir veya çoğaltılabilir. Örneğin açık renkli bir boyaya (kırık beyaz olsun) 2.5 – 3 litre katmanız gerekirken koyu renge (kiremit rengi) 1.5 litreye kadar azaltarak su katabilirsiniz.

Koyu renkler, karakteristik oldukları için biraz fazla bir suda özelliğini kaybederler ve boya duvarda sizin istediğiniz gibi durmayabilir. Bu nedenle açık renklere daha fazla su katılabilirken koyu renge ise daha az su katmak gerekir. Öte yandan 10 kilo plastik boyaya 2.5 litre su katmanız gerekirken silikonlu boyalara 2 litre hatta daha az katmak gerekir. Bunların yanı sıra su katma esnasında suyun tamamını dökmeyin önce büyük bir kısmını daha sonra da geri kalanını azar azar dökün. Sonrasında iyice karıştırın ve boyanın altını üstüne getirin. Hatta imkanınız varsa aynı hacimde bir kovayı alın ve iki kovayı birbirine boşaltın. Bu sayede boya, tam kıvamına erişmiş olacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.