10 KG Silikonlu Boya (7.5 Litre) Kaç Metrekare Boyar?

10 kilo silikonlu boya kaç metrekare boyar, 10 kg silikonlu boyayla ne kadar yer ya da oda boyanır? Daha önceki yazılarımızda dekorasyonla ilgili merak edilen bazı soruları cevaplamıştık. Bu yazımızda ise 10 kg silikonlu boyayla ne kadar yerin boyanacağından söz edeceğiz.

10 KG Silikonlu Boya Kaç Metrekare Boyar?

Boyalarda genellikle litre cinsi ya da bu hesaptan satılır. 2.5 litreden başlayarak artan ebatlarda boya vardır. 10 kilo boya 7.5 litreye denk gelmektedir ve bu oran/kilo ile yaklaşık olarak 70-80 metrekare büyüklüğündeki bir evi veya bu büyüklükteki oda ya da odaları boyayabilirsiniz.

Ancak boyama yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli husus vardır. Bunlara dikkat etmeden boyaya başlarsanız 10 kilo boyayı hesapladığınız alana yetiremeyebilirsiniz. Örneğin renk geçişleri keskinse öncesinde astar sürmelisiniz. Süreceğiniz boya beyaz, altındaki boya maviyse alttaki koyu rengi beyaz renk kapatmayacaktır. Bu nedenle boyanın kapatıcılığını artırmak için altında bir kat astar çekmeniz gerekebilir.

Öte yandan boyalara yeteri kadar su katılması gerekmektedir. Suyun oranını fazla kaçırdığınız zaman kıvamı kaçırmış olursunuz. Örneğin 10 kilo silikonlu boyaya 2 kilo su katabilirsiniz ancak koyu renklerde daha az su katmanız gerekebilir. Suyu fazla kaçırdığınız zaman geri dönüşü yoktur ve mecburen aynı tondan almanız gerekecektir. Bu nedenle suyu azar azar koyun ve her koyduğunuzda karıştırın. Çok katı değil sürülebilir kıvamda sulu olmalıdır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.